• 044-32424330
 • مشاوره راهنمایی و خرید

آیا سنگ کلیه خطرناک است ؟

آیا سنگ کلیه خطرناک است ؟ سنگ کلیه یکی از عارضه‌های بسیار شایعی است که افراد راجع به آن بسیار می‌شنوند، اما تا زمانی که دچار آن نشوند، متوجه نیستند که وجود سنگ کلیه چطور می‌تواند زندگی فرد را تحت‌الشعاع قرار ‌دهد.

سنگ کلیه با چنان درد شدیدی همراه است که اغلب بیماران درد دفع سنگ کلیه را معادل درد زایمان می‌دانند. در این مقاله قصد داریم علاوه بر افزایش اطلاعات شما درباره معضل سنگ کلیه، به سؤال آیا سنگ کلیه خطرناک است؟

پاسخ دهیم؛ پس در ادامه با ما همراه باشید.

حتما بخوانید : درمان سنگ کلیه

آیا سنگ کلیه خطرناک هست

علت دچار شدن به عارضه سنگ کلیه

علل مختلفی برای ابتلا به معضل سنگ کلیه وجود دارد. هرچند که برخی از انواع کمتر شایع این بیماری، به دلیل بیماری‌های وراثتی ایجاد می‌شود، اما به‌طورکلی می‌توان بیان کرد که اساسی‌ترین علتی که با تشکیل سنگ‌های کلیه همراه است، کم‌آبی بدن می‌باشد. به عبارت دیگر، تشکیل سنگ در کلیه به دنبال افزایش غلظت نمک‌های معدنی در ادرار، به وجود می‌آید؛ به علت کم‌آبی در بدن، این افراد ادرار غلیظی دارند؛ بنابراین دچار رسوب نمک‌های معدنی شده و این رسوبات به‌صورت کریستال‌هایی در کنار هم جمع می‌شوند و سنگ کلیه را تشکیل می‌دهند.

آیا سنگ کلیه خطرناک است ، جدای از ژنتیک، وراثت مستعد و کم‌آبی بدن، لایف استایل نامناسب مانند چاقی و عادات تغذیه آسیب‌رسان مثل عادت به مصرف نمک‌های سدیم، کافئین، گوشت قرمز و چربی‌ها می‌تواند زمینه را برای تشکیل سنگ کلیه مناسب کند.
البته جالب است بدانید که نوعی سنگ‌های عفونی وجود دارد که در بستر عفونت ایجاد می‌شوند؛ درواقع عفونت‌ها نیز یک عامل مؤثر در تشکیل برخی از انواع سنگ‌های بزرگ کلیه هستند.

حتما بخوانید : سنگ کلیه چیست

علت دچار شدن به سنگ کلیه

آیا سنگ کلیه خطرناک است؟

کسانی که دچار سنگ‌های کلیه شده‌اند؛ تجربه درد و ناراحتی وحشتناکی داشته‌اند؛ لازم به ذکر است که سنگ‌های کلیه تا زمانی که شروع به حرکت نکرده باشند؛ علائم درد و ناراحتی را ایجاد نمی‌کنند؛ اما این علائم و دردها واقعاً می‌تواند شرایط وحشتناکی را برای شخص مبتلا ایجاد نمایند؛

به همین علت است که اولین قدم در درمان افراد مبتلا به سنگ‌های کلیه، مدیریت و کنترل مناسب این درد وحشتناک است؛ در اینجا است که تجویز داروهای مخدر تزریقی با تجویز پزشک در اورژانس ضرورت می‌یابد؛ حتی درصورتی‌که بیمار دردی دارد که با درمان‌های متداول مدیریت نمی‌شود، بایستی حتماً انجام اقدامات تهاجمی موردتوجه قرار بگیرد.

مورد دیگری که باید در مورد عوارض و خطرات سنگ کلیه در نظر داشته باشیم، این است که این سنگ‌ها می‌تواند سبب ایجاد انسدادهایی در مسیر دفع ادرار شوند؛ در نهایت این انسدادها منجر به انباشته‌شدن ادرار در پشت ناحیه تنگ و مسدود شده خواهند شد. انباشته‌شدن ادرار، می‌تواند شرایط را برای عفونت‌های کلیه یا پیلونفریت ها و انتشار این عفونت‌های مهلک به خون را مهیا کند.

در نظر داشته باشید که عفونت‌های کلیه یکی از عللی هستند که با انتشار عفونت‌های کشنده به جریان خون دخالت دارند. انتشار عفونت‌ها در خون اصطلاحاً سپتیسمی نام دارد. در افراد دچار بیماری‌ها و اختلالات زمینه‌ای، مانند افراد دچار نقص ایمنی، افراد با دیابت‌های کنترل نشده، زنان باردار و افراد چاق، این عفونت‌های منتشر شده در خون می‌تواند به شرایط وخیم‌تری مثل سپسیس و حتی به شرایط کشنده و غیرقابل‌درمانی به نام شوک‌های عفونی که منجر به مرگ می‌شود بینجامد؛ لذا آگاهی از علائم و نشانه‌های سنگ‌های کلیه و مراجعه فوری جهت درمان مناسب این سنگ‌ها الزامی است.

پیشنهاد ما استفاده از محصولات گیاهی شرکت فرطب در کنار دیگر درمان‌ها، برای درمان علائم و بهبود معضل سنگ کلیه است.

از دیگر شرایط پرمخاطره و خطرناک برای بدن که ابتلا به سنگ کلیه می‌تواند ایجاد بکند؛ این است که به دنبال انسداد و یا تنگی که این سنگ ایجاد کرده، تجمع ادرار در پشت محل تنگی ایجاد شده، صورت بگیرد؛ این ادرار جمع شده، می‌تواند باعث هیدرونفروز یا ورم کلیه شود شرایطی را فراهم ‌کند که در آن سلول‌ها و بافت‌های حیاتی کلیه تحت‌فشار قرار گرفته و در صورت استمرار این فشار سلول‌های کلیه آسیب ببینند.

هیدرونفروز در صورت تداوم، می‌تواند عملکرد طبیعی کلیه فرد بیمار را از بین ببرد. کلیه ناسالم با عملکرد غیرطبیعی، نمی‌تواند در دفع سموم بدن مؤثر باشد؛ لذا تصفیه خون شما از مواد زائد به‌درستی انجام نمی‌شود؛ تجمع و انباشت مواد سمی مانند ترکیبات اوره در خون رخ می‌دهد و می‌تواند شرایط ناگواری را برای فرد بیمار ایجاد کند.

حتما بخوانید : درمان پروستات

عوارض خطرناک سنگ کلیه

عوارض و خطرات سنگ کلیه
 • درد بسیار شدید در پهلو و زیر دنده ها
 • درد در شکم و کشاله ران
 • دردهای ناگهانی با ضربان شدید در دستگاه ادراری
 • درد یا احساس سوزش هنگام ادرار
 • ادرار صورتی، قرمز یا قهوه ای
 • ادرار کدر یا بدبو
 • نیاز مداوم به ادرار کردن، دفع ادرار بیشتر از حد معمول یا مقدار کم ادرار
 • تهوع و استفراغ
 • تب و لرز در صورت وجود عفونت

در این مقاله به طور کامل میخوانید که آیا سنگ کلیه خطرناک هست

علائم سنگ کلیه

علائم سنگ کلیه
علائم سنگ کلیه

در صورتی که شما یا اطرافیانتان دچار یک یا چند مورد از علائم و تظاهرات زیر هستید؛ آنها را جدی گرفته و سریعاً به پزشک مراجعه کنید.
ادرار کف آلود، کدر و بدبو (به دلیل احتمال بالای وجود عفونت ادراری)
درد شدید پهلو، زیر دنده‌ها و پشت بدن
دردی که به پایین شکم و کشاله ران منتشر شود
حالت تهوع و استفراغ
احساس درد هنگام ادرار کردن
تب و لرز
بی‌اشتهایی
کسالت عمومی
اولیگوری (کاهش حجم ادرار در شبانه‌روز)

 قطع جریان ادرار (به‌ندرت رخ می‌دهد؛ اما شرایط واقعاً اورژانسی)
 کاهش سطح هوشیاری (می‌تواند در اثر افزایش سموم داخل خون به علت عدم فعالیت مناسب کلیه و عدم تصفیه کامل خون توسط کلیه باشد)

تا انتهای این مقاله با ما همراه باشید تا کامل درباره موضوع آیا سنگ کلیه خطرناک است ، اطلاعات کامل به دست بیاورید .

داروهای مدیریت علائم سنگ کلیه

خط اول جهت درمان سنگ کلیه شامل تغییراتی در برنامهٔ غذایی است و معمولاً از ابتدا دارویی تجویز نمی‌شود. بااین حال داروهایی مانند داروهای مدر تیازیدی و باتوجه‌به عوامل خطر سنگ کلیه می‌توانند به مدیریت این عارضه کمک کند.

نحوه عمل تیازیدها به این صورت است که غلظت کلسیم را در ادرار کاهش می‌دهند و از اسیدی شدن ادرار جلوگیری می‌نمایند؛ سیترات پتاسیم نیز همانند تیازیدها از اسیدی شدن ادرار جلوگیری می‌کند که به نوبهٔ خود از تشکیل سنگ‌های ممانعت به عمل میاورد. محصولات گیاهی فرطب نیز با استفاده از خواص گیاهان دارویی، جهت کنترل درد و همچنین کمک به روند بهبود بیماری می‌توانند مؤثر واقع شوند. برای اطمینان از مناسب‌بودن مصرف داروهای اشاره شده، با متخصص اورولوژی مشورت کنید.

روشهای درمان سنگ کلیه

روش های درمانی سنگ کلیه
روش های درمانی سنگ کلیه

سه روش اصلی جهت درمان سنگ کلیه وجود دارد که عبارت‌اند از:

 1. سنگ‌شکنی برون اندامی با شاک ویو (شاک ویو تراپی)
 2. یوتروسکوپی (URS)
 3. نفرولیتوتومی از راه پوست (PCNL)

تأثیر اضافه وزن بر سنگ کلیه

تاثیر اضافه وزن بر سنگ کلیه

مطالعات متعدد نشان داده است که اضافه‌وزن خطر تشکیل سنگ کلیه اسید اوریکی و کلسیمی را افزایش می‌دهد. پژوهشگران و دانشمندان نمی‌دانند که آیا کاهش وزن به‌تنهایی خطر تشکیل این سنگ‌ها را کمتر می‌کند یا خیر. درهرصورت نگه‌داشتن وزن در حد مناسب و ایده‌آل از طریق تغذیه سالم و ورزش‌کردن، خطر ایجاد سنگ کلیه را تا حدی کاهش می‌دهد آیا سنگ کلیه خطرناک است .

حتما بخوانید : کاهش وزن اصولی

سخن پایانی

همان گونه که مستحضرید، سنگ کلیه یکی از مشکلات شایع در کشور ما محسوب می‌شود .بهتر است در نظر داشته باشید که اکثر سنگ‌های کلیه در اندازه‌ای کوچک هستند و دفع خود به خودی آنها با درمان انتظاری کفایت می‌کند؛ اما انواع سنگ‌ها با سایز بزرگ‌تر یا افرادی که دچار بیماری‌های زمینه‌ای هستند و یا سنگ‌های کلیه در افرادی که تنها یک کلیه دارند؛ می‌تواند خطرآفرین باشد.

در این مقاله سعی کردیم به سؤال آیا سنگ کلیه خطرناک است ؟ پاسخ دهیم و اطلاعات شما را در این زمینه افزایش دهیم؛ افرادی که مبتلا به این عارضه هستند، استفاده از محصولات گیاهی فرطب را در کنار دیگر درمان‌ها در نظر داشته باشند تا روند بهبودی را به‌صورت کامل سپری کنند. امیدواریم مطالعه مقاله آیا سنگ کلیه خطرناک است برایتان مفید واقع شده باشد. از اینکه تا انتهای مقاله با ما همراه بودید از شما عزیزان سپاسگزاریم.

دیدگاهی در مورد “آیا سنگ کلیه خطرناک است ؟

 1. مریم گفت:

  سلام مادرم دیابت دارد و اینکه بعضی وقت ها رعایت میکند ولی بعضی وقتا قندشو کنترل نمیکنه
  بعدش هر ماه شاید حداقا ۴ تا سنگ دفن میکنه این مسئله خطرناک؟

  1. فروشگاه اینترنتی فرطب گفت:

   با سلام و عرض احترام، کلیه بعضی افراد به علت عوامل مختلف سنگ ساز هستش این افراد باید تستهای دوره ای داشته باشن و هم چنین دوره های پاکسازی کلیه می تونه در این موارد بسیار مفید و موثر باشه.

 2. محمد گفت:

  درود بر شما من ویتامین دی زیاد مصرف کردم که باعث رسوبات کلسیمی شده است در کلیه چپم کا حاوی سنگ کلیه است بیشتر مشکل ساز شده است کی و طی چند ماه رسوبات کلسیمی درست می‌شود از ویتامین دی .

  1. فروشگاه اینترنتی فرطب گفت:

   با سلام و عرض احترام، عصاره 4 گیاه فران برای پاکسازی کلیه ها جوابدهی عالی داره.

 3. عباس گفت:

  سلام خسته نباشید خواستم بپرسم سنگ کلیه بنده 6 میلیمتر می باشد و اینکه سنک چسبیه به دیواره کلیه لازم به ذکر است که دیواره کلیه مطابق سونوگرافی به میزان 9 میلیمتر نازکتر شده است الان عکس رنگی گرفتم و همچنین ازمایشات کم خونی و ادرار و همچنین سونوگرافی هم دادم دکتر میگه که این کلیه دیگه بر نمیگرده به اون روزای خوب خودش خواستم بپرسم در ازمایشات و عکس جنس مشخص میشه یا در حد ی حدس می باشد؟

  1. فروشگاه اینترنتی فرطب گفت:

   با سلام و عرض احترام، جهت راهنمایی دقیق توسط کارشناسان شرکت برای مواردی که فرمودین لطفا در ساعات اداری با شرکت تماس بگیرین. شماره تماس 32424330-044

 4. حیدری گفت:

  سلام اگه سنگ به قطر 3mm در کالیس تحتانی کلیه چپ وجود داشته باشه
  ایا دفع اون به راحتی انجام میشه؟

  1. فروشگاه اینترنتی فرطب گفت:

   با سلام و عرض احترام، عصاره 4 گیاه فران برای سنگهای سیستم ادراری و کلیه ها جوابدهی عالی داره. مشکل سنگهای زیر 5 میلی خیلی راحتتر برطرف می شه.

 5. الهه گفت:

  سلام ایا کلیه سنگ ساز و داشتن سنگ های ریز کلیه باعث ادرار خونی میشود؟

  1. فروشگاه اینترنتی فرطب گفت:

   با سلام و عرض احترام، با توجه به شکل و نوع سنگ و محل قرارگیری اون در صورت حرکت می تونه باعث خونریزی و دفع در ادرار بشه.

 6. ناشناس گفت:

  سلام اگه سنگ کلیه رو عمل نکنیم مشکل ایجاد میکنه

  1. فروشگاه اینترنتی فرطب گفت:

   با سلام و عرض احترام، برای مواردی که خطر ساز هستش با نظر پزشک متخصص عمل انجام می شه ولی در بیشتر موارد می شه با گیاهان دارویی مشکل سنگ کلیه را حل کرد.

نظرات بسته شده اند

مضرات آلودگی هوا مقالات عمومی

مضرات آلودگی هوا

مضرات آلودگی هوا ، همانطور که میدانید امروزه آلودگی هوا مخصوصا در ایران فوق العاده زیاد به چشم میخوره و …

مطالعه مقاله
رشد سریع مو مقالات عمومی

رشد سریع مو

رشد سریع مو ، همینطور که میدانیم شما ایی که قصد دارید این مقاله رو بخوانید به دنبال معجون رشد …

مطالعه مقاله
درمان نعوظ مقالات عمومی

درمان نعوظ

درمان نعوظ ، در دنیایی که روابط جنسی نقش بنیادینی در تعادل و سلامت روانی زناشویی ایفا می‌کند، اختلال نعوظ …

مطالعه مقاله
منوی دسته های خود را در Header builder -> Mobile -> Mobile menu menu -> Show/Hide -> Choose menu تنظیم کنید.
سبد خرید
فیس بوک X پینترست linkedin تلگرام
فروشگاه
حساب کاربری من