سنگ کلیه چیست ؟

سنگ کلیه چیست ؟ در این مقاله به بررسی کامل موضوع سنگ کلیه میپردازیم ، حتما تا انتهای این مقاله با ما همراه باشید و نظرات خود را با ما به اشتراک بگذارید . همچنین اگر قصد دارید به اصولی ترین و بهترین روش درمانی سنگ کلیه برسید کافیست روی کلمه ، درمان سنگ کلیه ، کلیک کنید تا بهترین و جدید ترین روش های درمانی را آگاه شوید .

برای مشاوره و سفارش عدد 1 را به شماره ۳۰۰۰۵۱۵ پیامک کنید.
تلفن پشتیبانی ۳۲۴۲۴۳۳۰ – ۰۴۴ | کارشناسان ما در ساعات اداری منتظر پاسخگویی و مشاوره رایگان به شما هستند.

سنگ کلیه چیست
سنگ کلیه چیست

سنگ کلیه چیست و انواع آن

سنگ کلیه چیست ، یکی از شایع ترین و گسترده ترین بیماری ها در سطح جهانی، سنگ کلیه می باشد. افرادی که به این بیماری دچار می شوند، معمولا دردهایی را تحمل می کنند که گاها آنها را از روند زندگی عادی دور می کند. این بیماری معمولا در بین آقایان بیشتر شایع است به گونه ای که از هر 5 مرد بالای 70 سال، یک نفر و از هر 10 زن بالای 70 سال، یک نفر به این بیماری مبتلاست. حجم پایین ادرار، سطح کم سیترات و افزایش کلسیم، اگزالات، اسید اوریک و فسفر از جمله مواردی هستند که تاثیر مستقیمی بر ایجاد سنگ کلیه دارند.

حتما بخوانید : درمان کبد چرب

طبق آمار سال های گذشته ایران در مقام ششم ابتلا به این بیماری بعد از کشورهایی مانند عربستان، امارات متحده عربی، آمریکا، کانادا و سوئد قرار دارد. با توجه به حجم بالای مبتلایان، شناخت، پیشگیری و درمان به موقع می تواند در کنترل سنگ های کلیه بسیار حائزاهمیت باشد. از این رو در ادامه این مطلب به معرفی بیشتر بیماری سنگ کلیه چیست و همچنین روش های درمان طبیعی و پیشگیری از آن می پردازیم تا از عوارض ناشی از مصرف داروهای شیمیایی نیز در امان بمانید.

حتما بخوانید : کاهش وزن

برای مشاوره و سفارش عدد 1 را به شماره ۳۰۰۰۵۱۵ پیامک کنید.
تلفن پشتیبانی ۳۲۴۲۴۳۳۰ – ۰۴۴ | کارشناسان ما در ساعات اداری منتظر پاسخگویی و مشاوره رایگان به شما هستند.

انواع سنگ کلیه

انواع سنگ کلیه
انواع سنگ کلیه

سنگ های ادراری می توانند در هر قسمتی از سیستم ادراری ایجاد شوند که به خاطر اشباع شدن بیش از حد ادرار است. درواقع زمانی که برخی از مواد مانند کلسیم، اگزالات، سیستین و اوریک اسید در ادرار شما زیاد شود و دفع آن صورت نگیرد، مانند کریستال های ریزی به هم می چسبند و سنگ های کلیه ایجاد می شوند. سنگ های کلیه در چند دسته مختلف قرار می گیرند که در ادامه به معرفی آنها می پردازیم:

سنگ های کلسیم اگزالاتی

شایع ترین ترکیب سنگ های ادراری از اگزالات کلسیم می باشد. در ادرار یک فرد سالم باید غلظت اگزالات کلسیم 4 برابر غلظت حل شوندگی آن باشد، در صورتی که در فرد بیمار که غلظت ادرار زیادی دارد، این غلظت به 11 برابر می رسد. از جمله دلایل ابتلا به این نوع سنگ ها می توان به رژیم غذایی نامناسب و مصرف ویتامین c زیاد نام برد. در عین حال خانم های جوان می توانند با مصرف کلسیم، فیتات و مصرف مناسب مایعات، خطر ابتلا به سنگ های ادراری را به حد زیادی کاهش دهند.

سنگ های استروویتی

این سنگ ها که به سنگ های عفونتی معروف هستند، بر اثر عفونت های ادراری مکرر به وجود می آیند. سنگ های شکل گرفته از این نوع، می توانند بسیار بزرگ شوند و در صورت عدم درمان به موقع، موجب نارسایی کلیه یا حتی مرگ شوند. درواقع سه میکروب با نام های پروتئوس، پسودوموناس و کلبسیلا باعث شکستن اوره ادرار به آمونیوم می شوند که باعث ایجاد عفونت و سپس سنگ کلیه می گردند. ویژگی بارز سنگ های استروویتی، عود سریع و بزرگ شدن سنگ است.

برای مشاوره و سفارش عدد 1 را به شماره ۳۰۰۰۵۱۵ پیامک کنید.
تلفن پشتیبانی ۳۲۴۲۴۳۳۰ – ۰۴۴ | کارشناسان ما در ساعات اداری منتظر پاسخگویی و مشاوره رایگان به شما هستند.

سنگ های اسید اوریکی

این نوع سنگ که تنها در 5 درصد مبتلایان دیده شده است، بر اثر ازدیاد اسید اوریک در ادرار به وجود می آید. معمولا افرادی که از پروتئین زیاد استفاده می کنند، به سنگ های اسید اوریکی مبتلا می شوند. در این وضعیت PH ادرار کمتر از 5.5 می شود.

سنگ های سیستئینی

این بیماری ارثی و بسیار نادر می باشد. در صورتی که به خاطر یک اختلال ژنتیکی، بازجذب کلیوی اسید آمینه سیستئین با مشکل روبرو شود، این ترکیب در ادرار تجمع می یابد که منجر به سنگ کلیه مخصوصا در سنین کودکی می شود سنگ کلیه چیست .

علل ایجاد سنگ کلیه چیست؟

دلایل ابتلا به سنگ کلیه چیست
دلایل ابتلا به سنگ کلیه چیست
 • مصرف بیش از حد شکلات، آجیل، برخی میوه ها و سبزیجات مانند کرفس که اگزالات بالایی دارند، منجر به تولید سنگ های کلسیم اگزالات می شوند. مصرف مقدار زیادی ویتامین دی، جراحی بای پس روده، استفاده از داروهای ضدتشنج و ضد افسردگی مانند توپیرامات هم از دیگر عوامل ایجاد این نوع سنگ هستند.
 • چاقی باعث افزایش ترشح ادراری کلسیم، اگزالات و اسید اوریک می شود که نتیجه آن، سنگ های ادراری خطرناکی است. در عین حال چاقی باعث افزایش مقاومت به انسولین و کاهش PH ادرای می شود که منجر به ایجاد سنگ های اسید اوریکی می گردد.
 • شرایط محیطی مانند گرمای زیاد نیز می تواند منجر به کم شدن آب بدن شود. درواقع مصرف کم مایعات به خصوص در رانندگان تاکسی که توقف کمی دارند و مایعات کمتری هم مصرف می کنند، منجر به ایجاد سنگ های کلیه می شود. این موضوع درباره آشپزان حرفه ای که در محیط گرم کار می کنند هم صادق است.
 • ابتلا به بعضی از بیماری ها مثل اسیدوز توبولار کلیوی، سیستینوری، نقرس، دیابت، هیپرپاراتیروئیدیسم و سابقه عفونت های ادراری مکرر، پیش زمینه ای برای ابتلا به سنگ کلیه در افراد به حساب می آید.
 • عوامل ژنتیکی و سابقه بیماری سنگ کلیه در خانواده نیز می تواند از عواملی باشد که احتمال ابتلا در شما را زیاد کند
 • عدم ورزش و افزایش سایز دور کمر یکی دیگر از عوامل ایحاد سنگ های خطرناک کلیوی است
 • استفاده بیش از حد از کلسیم، مخصوصا در صورتی که بدن نتواند آن را دفع کند، احتمال ایجاد سنگ کلیه کلسیم اگزالات را زیاد می کند.
 • عدم تحرک نیز باعث افزایش وزن می شود که تاثیر مستقیمی بر روند رو به رشد ابتلا به سنگ کلیه را دارد

روش های پیشگیری از سنگ کلیه چیست

پیشگیری از سنگ کلیه
پیشگیری از سنگ کلیه

آیا میدانستید بهترین روش ها برای پیشگیری ، سنگ کلیه چیست ؟ در این قسمت به معرفی مهم این موضوع میپردازیم با ما همراه باشید .

برای مشاوره و سفارش عدد 1 را به شماره ۳۰۰۰۵۱۵ پیامک کنید.
تلفن پشتیبانی ۳۲۴۲۴۳۳۰ – ۰۴۴ | کارشناسان ما در ساعات اداری منتظر پاسخگویی و مشاوره رایگان به شما هستند.

1. ورزش کنید:

ورزش کردن را در هر صورتی جدی بگیرید. اصلا مهم نیست که زمان کافی برای رفتن به باشگاه را دارید یا نه. روزانه با نیم ساعت پیاده روی اصولی و مناسب، می توانید سلامتی خود را در هر صورتی تضمین نمایید. در عین حال ورزش کردن باعث تعریق و حذف مواد زاید از بدن می شود. با این امر شما مجبور به نوشیدن و مصرف بیشتر آب و مایعات می شوید که خود این موضوع می تواند تاثیر چشم گیری در کنترل و کاهش ابتلا به سنگ کلیه باشد.

تغذیه سالم و سنگ کلیه
تغذیه سالم و سنگ کلیه

2. مصرف میوه ها و سبزیجات را جدی بگیرید.

حتما سعی کنید از كاسني، حسك، برگ ترب، خربزه، خيار، انگور سفيد و … استفاده نمایید.

3. مصرف اگزالات را به حداقل برسانید.

از مصرف بیش از حد اسفناج، بامیه، ریواس، لوبیای سوئیسی، چغندر، جوانه‌ی گندم و سایر موادغذایی سرشار از اگزالات بپرهیزید یا به مقدار کم و مناسب استفاده نمایید.

4. آب و مایعات زیاد بنوشید.

طبق بررسی های انجام شده، مصرف شیر نیز می تواند در کاهش ابتلا به سنگ کلیه بسیار حائزاهمیت باشد. اما در طول روز حتما 6 تا 8 لیوان آب را فراموش نکنید.

5. رژیم غذایی مناسبی داشته باشید.

از مصرف غذاهایی با پورین بالا مانند گوشت ها، ماهی، شاه ماهی، ماهی ساردین، سوپ یا پایه گوشت یا آبگوشت به مقدار زیاد پرهیز کنید.

6. مصرف ویتامین ها و پروتئین

مکمل را صرفا با نظر پزشک و به مقدار تجویزشده مصرف کنید.

برای مشاوره و سفارش عدد 1 را به شماره ۳۰۰۰۵۱۵ پیامک کنید.
تلفن پشتیبانی ۳۲۴۲۴۳۳۰ – ۰۴۴ | کارشناسان ما در ساعات اداری منتظر پاسخگویی و مشاوره رایگان به شما هستند.

علائم سنگ کلیه چیست؟

علائم سنگ کلیه
علائم سنگ کلیه

علائم سنگ کلیه چیست ، این بیماری معمولا با دردهای شدید زیر دنده یا در پهلوها ظاهر می شود. در عین حال درد و سوزش ادراری، تغییر رنگ ادرار به رنگ صورتی، قرمز یا قهوه ای، ادرار مکرر و در مواردی حالت تهوع و استفراغ همراه با تب ( در صورت عفونت )، ممکن است در افراد دارای سنگ کلیه دیده شود.

از دیگر علائم سنگ کلیه چیست ، آن می توان به بدبو شدن ادرار و یا دفع سنگ ریزه شن در ادرار اشاره کرد. در صورت داشتن چنین علائمی، پزشک می تواند از طریق آزمایش خون، آزمایش ادرار، سونوگرافی، سی تی اسکن و رادیولوژی، این بیماری را به درستی تشخیص دهد و برای درمان آن، داروهایی را تجویز نماید.

روش های درمان طبیعی سنگ کلیه

روش های درمانی ، سنگ کلیه چیست ؟ دنیای داروهای شیمیایی و عوارض خطرناکی که در درازمدت به دنبال دارند، سبب شده که تلاش متخصصان به سمتی برود که برای یافتن سنگ شکن های خوراکی و طبیعی تلاش کنند. جالب است بدانید که طبق تحقیقات دانشگاهی انجام شده توسط متخصصان طب سنتی، 5 دانشمند ایرانی در قرون مختلف، داروهای خوراکی تاثیرگذار روی سنگ کلیه را معرفی کرده اند که با نام “مفَتِّت” شناخته می شوند. در ادامه به معرفی این داروها از نظر هرکدام از علمای طب سنتی ایرانی می پردازیم تا بیشتر با آنها آشنا شوید.

درمان سنگ کلیه از نظر طبری

این دانشمند ایرانی در کتاب فردوس الحكمه درباره ترکیبی از داروهای گیاهی با نام اسارون، كرفس بري، وج، دوقو، انيسون، حب بلسان، كتيرا و عسل حرف می زند که برای رفع سنگ کلیه چیست ، مناسب هستند. در عین حال او تاکید می کند که هیچ کدام از این داروها به صورت تکی مصرف نشوند و به صورت ترکیبی از دو یا بیش از دو داروی ساده باشند تا بتوان به درمان رسید. طبری از داروهای مدر ( بذر شنبليله، دوقو، اسارون و… )، یا داروهای مريثه مانند بذر كتان و لعاب آن، جلوز، فندق و بذر خطمي سخن می گوید.

در عین حال داروهاي منفذه مانند فلفل و دارچين علاوه بر خاصیت پاک کنندگی ، سرعت نفوذ بالایی هم دارند. همچنین از داروهاي قابض مثل بهمن، زرنباد، سوسنخشك، گل سرخ، گلنار، اذخر و صندل هم می توان استفاده کرد که قوت کلیه را حفظ می‎کنند.

درمان سنگ کلیه از نظر محمدبن زکریای رازی

برخي از داروهاي مورد تاكيد او عبارت است از پرسياوشان، بزر خطمي، بزر خربزه، حسك.

درمان سنگ کلیه از نظر علي بن عباس مجوسي اهوازي

مجوسی اهوازی از ترکیب تخم خربزه، تخم خيارچنبر، تخم خيار معمولي، تخم كرفس، تخم رازيانه، سنگ داخل اسفنج و پودر حاصل از شيشه سوخته ساییده شده برای انحلال سنگ کلیه صحبت می کند.

برای مشاوره و سفارش عدد 1 را به شماره ۳۰۰۰۵۱۵ پیامک کنید.
تلفن پشتیبانی ۳۲۴۲۴۳۳۰ – ۰۴۴ | کارشناسان ما در ساعات اداری منتظر پاسخگویی و مشاوره رایگان به شما هستند.

درمان سنگ کلیه از نظر جرجانی

این پزشک ایرانی در کتاب خوارزمشاهی خود درباره داروهای موثر در درمان سنگ کلیه صحبت می کند. او داروهای مفَتِّت را به چند دسته تقسیم می کند:

 • سبزیجات: مانند كرفس، كاسني، حسك، برگ ترب و…
 • میوه ها: مانند خربزه، خيار، انگور سفيد و…
 • نوشیدنی ها: مانند سكنجبين
 • داروهای گیاهی: مانند تخم باديان، افسنتين، پرسياوشان، حجراليهود

درمان سنگ کلیه از نظر ابوعلی سینا

دانشمند بزرگ ایرانی، ابوعلی سینا، درباره بیماری های کلیه و به خصوص داروی مفَتِّت کامل تر توضیح داده است. در تعریف این دارو می گوید که (مفَتِّت، دارويي است كه هرگاه با ماده سفت شده اي برخورد كند، آن را به اجزاء بسيار ريز تبديل مي كند).

درنتیجه با این تعریف و بروز سنگ کلیه چیست ، می توان امیدوار بود که این دارو، نتیجه مثبت و مناسبی برای رفع این مشکل داشته باشد. طبق توضیحات بوعلی سینا، این دارو دارای طبع گرم است و اکثرا کیفیت خشک دارد. اما همانطور که دانشمندان زیادی به خصوص بوعلی سینا تاکید کرده اند، مصرف داروی خیلی گرم، باعث تشدید بیماری سنگ کلیه می شود. این نوع داروها که دارای منشا گیاهی، حیوانی یا معدنی هستند، از نظر بوعلی سینا در 4 دسته قرار می گیرند:

1. داروهای مناسب برای انحلال سنگ های ریز و غیرمتراکم

2. داروهای مناسب برای سنگ های کلیه به غیر از سنگ مثانه

3. داروهای مناسب برای انواع سنگ کلیه و حل کننده بعضی از سنگ های مثانه

4. داروهای مناسب برای رفع انواع سنگ کلیه و سنگ مثانه

مایعات کافی در سنگ کلیه چیست
مایعات کافی در سنگ کلیه چیست

عصاره چهار گیاه فران موثر در پاکسازی و دفع سنگ کلیه

سنگ کلیه چیست ، همانطور که در قسمت پیشین گفته شد، درمان سنگ کلیه در طب سنتی ایرانی بر پایه تجویز داروهای خوراکی بوده است که در حال حاضر نیز موردتایید اطبای ایرانی و خارجی بسیاری می باشد. این ترکیبات گیاهی بدون هیچ عوارضی می باشند چراکه ماده افزودنی شیمیایی در آنها یافت نمی شود و همگی از دل طبیعت برآمده اند.

متخصصان و کارشناسان شرکت فران با توجه به سالها تحقیقات تخصصی خود توانسته اند فرمولاسیون بی نظیری از ترکیب گیاهی 4 گیاه طبیعی با نام گزنه، خارخاسک، دم اسب و کرفس را تولید کنند. عصاره 4 گیاه فران خاصیت ضد اسپاسم و دیورتیک (ادرار آور) دارد که منجر به دفع راحت‌تر سنگ کلیه می شود. در عین حال طبع این فرآورده نسبتاً گرم می‌باشد که طبق نظرات متخصصان طب ایرانی مانند بوعلی سینا است.

عصاره سنگ کلیه
عصاره سنگ کلیه

از دیگر ویژگی های این عصاره گیاهی می توان به خاصیت پاکسازی و دفع سریع اوره و اسید اوریک اضافی از کلیه، پیشگیری از تشکیل مجدد سنگ کلیه، شکستن سنگهای کلیه و سیستم ادراری و کاهش عفونت های ادراری اشاره کرد.

در هر صورت به شما پیشنهاد می کنیم که این ترکیب گیاهی را در طول دوره درمانی 40 الی 80 روزه مصرف نمایید تا با اثرات مثبت و مفید آن آشنا شوید. فراموش نکنید که این ترکیب کاملا گیاهی برای پیشگیری از ابتلا به سنگ کلیه نیز تاثیر چشمگیری دارد. پس برای سفارش و کسب اطلاعات کامل تر، کافیست به سایت فرطب مراجعه کنید و با کارشناسان ما تماس بگیرید تا شما را به طور کامل راهنمایی کنند.

جمع بندی مقاله سنگ کلیه چیست

در این مقاله تا جایی که شد کل موضوع سنگ کلیه چیست ، را برای شما توضیح دادیم . اگر با مشکل سنگ کلیه روبرو هستید پیش از هر روش جراحی حتما عصاره 4 گیاه فران را تست کنید . تعداد خیلی زیادی از بیمارانی که این عصاره رو مصرف کردند راضی بوده و نتیجه گرفتن .

برای مشاوره و سفارش عدد 1 را به شماره ۳۰۰۰۵۱۵ پیامک کنید.
تلفن پشتیبانی ۳۲۴۲۴۳۳۰ – ۰۴۴ | کارشناسان ما در ساعات اداری منتظر پاسخگویی و مشاوره رایگان به شما هستند.

پیام بگذارید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

درمان آنفولانزا مقالات عمومی

درمان آنفولانزا

درمان آنفولانزا ، این روز ها اسم بیماری هایی مثل آنفولانزا ، کورونا ، امیکرون و … را خیلی زیاد میشنوید …

مطالعه مقاله
عوارض کبد چرب مقالات عمومی

عوارض کبد چرب چیست؟ به همراه موثرترین روش درمان آن

عوارض کبد چرب چیست؟ کبد چرب یک بیماری پنهان ولی بسیار خطرناک است که از آن به عنوان قاتل پنهان نام …

مطالعه مقاله
برای غلظت خون چه بخوریم مقالات عمومی

برای غلظت خون چه بخوریم

برای غلظت خون چه بخوریم ، این یکی از پر تکرار ترین سوالاتی هست که بیمارانی که با کارشناسان ما تماس …

مطالعه مقاله