• 044-32424330
 • مشاوره راهنمایی و خرید

اندازه سنگ کلیه ، چقدر است ؟

اندازه سنگ کلیه ، اگر شما در این مقاله هستید پس حتما قصد دارید در باره سایز های مختلف سنگ کلیه بدانید . ما در این مقاله به طور کامل سایز های سنگ کلیه را به شما خواهیم گفت و همچنین یک دارو گیاهی برای درمان سنگ کلیه ، به شما عزیزان معرفی خواهیم کرد که با مصرف این دارو به درمان سریع سنگ کلیه شما کمک خواهد کرد .

سنگ‌های سیستم دستگاه ادراری یا همان سنگ کلیه هنگامی تشکیل می‌شوند که حجم ادرار فرد کم شود و بالطبع آن، در ادرار مواد تشکیل‌دهنده سنگ در ادرار افزایش پیدا کند. نوشیدن کم مایعات و در نتیجه کاهش مایعات بدن، شانس ابتلا به سنگ کلیه را افزایش می‌دهد. همان گونه که مستحضرید در این مقاله از سایت فرطب قصد داریم درباره سنگ کلیه، انواع و اندازه سنگ کلیه ، اطلاعاتی را به شما ارائه دهیم؛ پس تا انتهای این مطلب همراه ما باشید.

اندازه سنگ کلیه
اندازه سنگ کلیه

سنگ کلیه

به طور میانگین از هر بیست نفر، یک نفر در طول زندگی‌اش مبتلا به سنگ کلیه و یا سنگ‌های سیستم ادراری می‌شود. در برخی شرایط پزشکی نظیر نقرس و بعضی داروها، شانس بیمار برای ابتلا به سنگ کلیه بالاتر می‌برد؛ این بیماری درصورتی‌که زود درمان شود، ضایعه‌ای به کلیه نمی‌رساند.

خوردن پروتئین‌های حیوانی، غذای کم‌نمک، کلسیم و اگزالات مانع از تشکیل سنگ کلیه می‌شوند.

حتما بخوانید : آیا سنگ کلیه خطرناک است

انواع سنگ کلیه

انواع سنگ کلیه
انواع سنگ کلیه

دانستن انواع اندازه سنگ کلیه ، در شناخت علل بروز آن‌ها بسیار مفید بوده و به کمک این اطلاعات، بیماران می‌توانند از بروز موارد بیشتر پیشگیری کنند. افراد باید در صورت امکان، سنگ‌های دفع شده را جمع آوری کرده و جهت انجام آزمایش‌های لازم، در هنگام مراجعه به پزشک همراه خود ببرند. به طور کلی انواع سنگ‌های کلیه در دسته‌های زیر طبقه‌بندی می‌شوند که در ادامه درباره هرکدام به طور مختصر توضیحاتی ارائه داده‌ایم.

سنگ‌های کلسیمی

اغلب سنگ‌های کلیوی از جنس کلسیم هستند و معمولاً به‌صورت کلسیم اگزالات تشکیل می‌شوند. اگزالات نوعی ماده شیمیایی است که از طریق رژیم غذایی جذب صورت می‌گیرد و یا روزانه توسط کبد ساخته می‌شود. برخی میوه‌ها، سبزیجات شکلات و آجیل حاوی مقادیر فراوانی از اگزالات هستند.

عوامل تغذیه‌ای، جراحی بای پس گوارشی، مصرف مقادیر بالای ویتامین D و برخی از اختلالات متابولیکی می‌توانند غلظت اگزالات یا کلسیم را در ادرار افزایش دهند.

علاوه بر اینها، اندازه سنگ کلیه ، سنگ‌های کلیوی می‌توانند به‌صورت کلسیم فسفات نیز تشکیل شوند. این نوع سنگ، در بیماری‌های متابولیکی مانند اسیدوز توبولار شیوع بالاتری دارد؛ همچنین سنگ‌های کلیوی کلسیم فسفات می‌توانند با مصرف بعضی از داروهای مخصوص درمان صرع و یا میگرن همچون توپیرامات ارتباط داشته باشد.

سنگ‌های استروویتی

سنگ های استروبیتی
سنگ های استروبیتی

سنگ‌های استروویتی کلیوی، در پاسخ به عفونت‌های ادراری شکل می‌گیرند. این سنگ‌ها می‌توانند به سرعت رشد نمایند و اندازه نسبتاً بزرگی پیدا کنند. در برخی از اوقات، سنگ‌های استروویتی علائم اندکی دارند.

سنگ‌های اسید اوریکی

سنگ‌های اسید اوریکی در کلیه می‌توانند در افرادی شکل گیرند که به دلایلی آب زیادی را از دست می دهند. عواملی مانند:

 1. اسهال یا سو جذب مزمن
 2. مصرف رژیم غذایی پر پروتئین
 3. دیابت یا سندرم متابولیک

علاوه بر موارد اشاره شده، عوامل ژنتیکی خاصی نیز می‌توانند منجر به افزایش خطر ابتلا به سنگ‌های اسید اوریکی شوند.

سنگ‌های سیستئینی

سنگ‌های سیستئینی کلیوی، در افراد مبتلا به نوعی اختلال ژنتیکی به نام سیستئینوری تشکیل می‌شوند. این اختلال، سبب دفع بیش از حد آمینواسیدها از بدن، توسط کلیه‌ها می‌شود.

تشخیص سنگ کلیه

تشخیص سنگ کلیه
تشخیص سنگ کلیه

اغلب بیمارانی که مبتلا به سنگ‌های ادراری هستند، ممکن است به علت درد پهلو (کولیک کلیوی)، استفراغ، تهوع و گاهی  تب مراجعه کنند و در مواردی نیز بدون هیچ‌گونه علامتی باشند؛ جهت تشخیص بیماری، بررسی استاندارد قابل‌قبول، گرفتن شرح‌حال و امتحان بالینی از بیمار الزامی است.

تشخیص کلینیکی به گرفتن عکس رادیولوژی و سونوگرافی امکان‌پذیر می‌باشد. در صورتی که سونوگرافی در دسترس باشد، لازم است به‌عنوان اولین قدم تشخیصی مورداستفاده قرار بگیرد؛ توجه کنید که هرچند اگر درد تسکین یابد، ارزیابی‌های تصویری را نباید به تأخیر انداخت.

علل و عوامل ایجاد کننده سنگ کلیه

در ادامه مقاله مربوط به اندازه سنگ کلیه، تعدادی از علل و عوامل ایجاد سنگ کلیه را بررسی کرده‌ایم که عبارت‌اند از:

 • عفونت
 • عوامل غیرعفونی
 • اختلالات ژنتیک
 • مصرف بعضی از داروها
 • بیماری‌های نفروکلسیوز،  هیپرپاراتیروئیدیسم، بیماری‌های گوارشی (برداشتن قسمتی از روده، کرون، سوءتغذیه و هیپراوگزالوریا)
 • تنگی محل اتصال حالب به لگنچه (لگنچه حفره‌ای در کلیه است که ادرار در آن جمع می‌شود)
 • تنگی حالب
 • برگشت ادرار به کلیه‌ها
 • کلیه‌های نعل اسبی
 • اسیدوز کلیوی

سنگ‌هایی که در زمینه اختلالات ژنتیکی به وجود می‌آیند، سیستین و گزانتین می هستند. سنگ‌های عفونی مانند سنگ آمونیوم اورات و غیرعفونی مانند اوگزالات، کلسیمی می‌باشند. جنبه‌های متابولیکی بدن در تشکیل سنگ‌های سیستم دستگاه ادراری بسیار بااهمیت هستند.

علائم سنگ کلیه

100 1 | اندازه سنگ کلیه ، چقدر است ؟
انواع سنگ کلیه

سنگ کلیه در مراحل ابتدایی آن هیچ علائمی ندارد تا زمانی که سنگ در کلیه شروع به حرکت کند؛ در این مرحله، ممکن است افراد چنین علائم و نشانه‌هایی را تجربه کنند:

 • درد شدید در اطراف و پشت دنده
 • دردی که به قسمت پایین شکم و کشاله ران منتشر می‌شود
 • درد در ادرار کردن
 • قرمز یا قهوه‌ای بودن ادرار
 • ادرار بدبو
 • تهوع و استفراغ
 • نیاز به ادرارکردن مداوم
 • ادرار بیش از حد معمول
 • تب و لرز در صورت وجود عفونت
 • ادرارکردن به مقدار کم

اندازه سنگ کلیه

اندازه سنگ کلیه چقدر است
اندازه سنگ کلیه چقدر است

همان‌طور که می‌دانید سنگ کلیه ممکن است به‌صورت منفرد و یا اینکه در تعداد فراوان باشد، اندازه سنگ‌های کلیه متفاوت است، اندازه سنگ کلیه در برخی از موارد بسیار ریز و کوچک بوده و تنها به‌اندازهٔ یک عدد لپه یا نخود هستند و برخی دیگر از آنها نیز به‌اندازه‌ای درشت هستند که می‌توانند تمام لگنچه کلیه را پر کنند.

درمان سنگ کلیه

درمان سنگ کلیوی بسته به علت تشکیل و نوع آن متفاوت است؛

درمان سنگ‌های کلیوی کوچکی که با علائم خفیفی همراه هستند :

چکاپ اندازه سنگ کلیه
چکاپ اندازه سنگ کلیه

اغلب سنگ‌های کلیوی نیازی به درمان‌های تهاجمی ندارند و شما از طریق روش‌های اشاره شده، قادر خواهید بود یک سنگ کوچک را از سیستم ادراری عبور داده و دفع نمایید اندازه سنگ کلیه .

نوشیدن آب :

نوشیدن روزانه ۱.۹ تا ۲.۸ لیتر آب به شستشوی سیستم ادراری کمک می‌کند.

تسکین درد سنگ کلیه :

عبور یک سنگ کوچک با ناراحتی و درد زیادی همراه خواهد بود. پزشک جهت درمان درد سنگ کلیه، مسکن تجویز خواهد کرد؛ برای مثال ناپروکسن، ایبوپروفن، استامینوفن و یا دیگر داروهای قوی‌تر

درمان سنگ‌های کلیوی بزرگ و انواعی که منتهی به نشانه‌ها و علائم شدیدتر می‌شوند:

دسته‌ای از سنگ‌های کلیوی که با درمان‌های سنتی و ساده قابل درمان نیستند، یعنی بزرگ‌تر از آن هستند که قابلیت دفع خودبه‌خودی را داشته باشند و همچنین منجر به آسیب کلیه، خون‌ریزی و عفونت پیش‌رونده دستگاه ادراری شده‌اند، به روش‌های درمان تهاجمی نیاز دارند.

استفاده از امواج صوتی با هدف سنگ‌شکنی :

اندازه سنگ کلیه ، در این فرایند سنگ‌شکنی از امواج صوتی و با هدف تولید ارتعاشات قوی با نام امواج شوکی استفاده می‌نمایند که سنگ کلیه را به تکه‌های بسیار کوچکی خرد می‌کند که این خرده‌ها نیز از طریق ادرار دفع می‌شوند. این فرایند صدای بسیار بلندی تولید می‌کند که با درد متوسطی نیز همراه است؛ لذا جهت راحتی بیشتر بیمار یا تحت بیهوشی خفیفی قرار می‌گیرد و یا از انواع مسکن‌ها برای عدم احساس درد در بیمار استفاده می‌کنند. نوع فرایند نیز بستگی به تجهیزات مورد استفاده دارد.

سنگ‌شکنی به‌وسیله امواج شوکی :

سنگ شکنی کلیه
سنگ شکنی کلیه

ممکن است منجر به خون‌ریزی در اطراف کلیه، خونریزی از طریق ادرار و کبود شدگی در ناحیه کمر، شکم یا ارگان‌های مجاور شود. عبور خرده‌های سنگ از سیستم ادراری نیز می‌تواند با ناراحتی و درد همراه باشد.

جراحی به منظور درآوردن سنگ‌های بزرگ : به‌منظور درآوردن سنگ‌های بزرگ، جراح کلیه را باز می‌کند؛ در واقع از طریق جراحی، برشی کوچک در ناحیه کمر بیمار ایجاد می‌کنند. این نوع جراحی زمانی استفاده می‌شود که درمان از طریق امواج شوکی موفقیت‌آمیز نباشد و یا سنگ موجود در کلیه بسیار بزرگ باشد.

استفاده از یورتروسکوپ برای حذف سنگ :

در برخی موارد به‌منظور درمان سنگ‌های کلیه از دستگاه یورتروسکوپ استفاده می‌شود که وسیله‌ای برای مشاهده درون سیستم ادراری است. بدین روش که لوله مجهز به دوربین آندوسکوپ را از مثانه به سمت حالب عبور می‌دهند و در نهایت آن را به سمت سنگ حرکت می‌دهند. زمانی که محل سنگ به‌درستی تعیین شد، از طریق ابزارهای خاصی آن را به تکه‌های ریزتری می‌شکنند تا از طریق ادرار دفع شود.

جراحی غده پاراتیروئید :

جراحی سنگ کلیه
جراحی سنگ کلیه

در برخی موارد، سنگ‌های کلسیمی به دلیل فعالیت بیش از حد غدد پاراتیروئید تشکیل می‌شوند. زمانی که این غدد بیش از حد مجاز هورمون پاراتیروئید را ترشح کنند، سطح کلسیم بدن افزایش یافته و منتج به دفع مقادیر زیادی کلسیم از ادرار می‌گردد. یک تومور در یکی از ۴ غده پاراتیروئید، می‌تواند منجر به ایجاد چنین شرایطی در بیمار شود. در این شرایط، معمولاً جراح این نوع تومورها و یا غدد پاراتیروئید را از طریق جراحی خارج می‌کند.

سخن پایانی مقاله اندازه سنگ کلیه

خطرات سنگ کلیه
خطرات سنگ کلیه

در این مقاله از سایت فرطب درباره سنگ کلیه، انواع و اندازه سنگ کلیه ، اطلاعاتی را خدمتان مطرح کردیم تا به سؤالات شما در این زمینه پاسخ دهیم. امیدواریم  مطالعه این مطلب برای شما عزیزان مفید واقع شده باشد؛ در صورت بروز هرگونه ابهامی، کارشناسان مجموعه فرطب، همواره آماده ارائه خدمت به شما عزیزان هستند.

دیدگاهی در مورد “اندازه سنگ کلیه ، چقدر است ؟

 1. غلامحسین درویش گفت:

  با سلام و احترام خدمت شما پزشک گرامی
  کلیه سمت راستم سنگ به اندازه ۱،۲۴ یک سانت وبیست وچهارمیل در جداره کلیه ام قرار داره. چند سال میشه. اما تا حالا اذیتم نکرده، فقط دردهای خفیف دارم گاهی وقتا. به یکی ازپزشکها مراجعه کردم گفتند نمی‌تونیم این سنگ رو سنگ شکن کنیم. به عقیده شما به کدوم پزشک مراجعه کنم درشهر گرگان، آقای دکتر… متشکرم از راهنماییتون. ممنون

  1. فروشگاه اینترنتی فرطب گفت:

   با سلام و عرض احترام، سنگ شکن برای هر سایز سنگی توصیه نمی شه و اینکه سنگ شکنی هم عوارض خاص خودش رو داره. عصاره 4 گیاه فران برای سنگهای سیستم ادراری و کلیه ها جوابدهی عالی داره. در گزارش مصرف جدیدی که توسط یکی از مصرف کنندگان اعلام شده با مصرف دو دوره 80 روزه عصاره 4 گیاه فران سایز سنگ 20 میلی یه 12 میلی کاهش پیدا کرده و یک نتیجه خیلی عالی بدون عوارض می باشد.

   1. حیدر حکیم گفت:

    سلام خدمت آغای دکتر من یک سنگ ۲۰ میلی در قسمت لگنچه کلیه چپ دارم دو ماه قبل سنگ ۱۷ میلی بود و در قسمت سر حالب قرار داشت سنگ شکنی انجام دادم در گلسار رشت نتیجه نداد و حالا که سونوگرافی کردم شده ۲۰ میلی و در قسمت لگنچه قرار داره نظر شما چیه چی کار کنم یه آغای دکتری رفتم گفت باید جراحی کنی

    1. فروشگاه اینترنتی فرطب گفت:

     با سلام و عرض احترام، لطفا در تایمهای کاری با شرکت تماس بگیرین موارد رو با کارشناسان مطرح کنید کامل راهنمایی کنن. تلفن: 32424330-044

 2. علی گفت:

  سلام . من یک روزی هست احساس میکنم. ادرار کاملی که در مثانه دارم خارج نمی شود. اگر سنگ کلیه است بنظرتان مشکل بزرگیه یا با آب خوردن حل میشود؟

  1. فروشگاه اینترنتی فرطب گفت:

   با سلام و عرض احترام، با سونوگرافی مشخص می شه که علتش چیه

 3. رضا بیدگلی گفت:

  سلام. سنگ کلیه شش و نیم میلی درلگنچه کلیه راست دارم. جهت رفع آن چه راهی راپیشنهاد میکنید؟

  1. فروشگاه اینترنتی فرطب گفت:

   با سلام و عرض احترام، عصاره 4 گیاه فران برای سنگهای سیستم ادراری و کلیه ها جوابدهی بسیار خوبی نشون داده. مشکل سنگهای تا 7 میلی هم خیلی راحتتر برطرف می شه.

 4. حمید گفت:

  سلام حمید هستم ۵۹ سال ۱۱ سنگ در کلیه دارم ویکی در مثانه راهنمایی میکنید بیمارستان یا دارو گیاهی سنگها ۱۱ میل ۹میل ۱۰ میل و۸ میل من میترسم ۱۱سنگ چطور دفع کنم خواهش میکنم یک روش منطقی بهم بفرمایید خیلی ممنون متشکرم

 5. احمدی گفت:

  سلام سنگ کلیه 19میل در تحتانی کلیه ی چپ دارم آیا میشود با دارو دفعش کرد .ممنون

  1. فروشگاه اینترنتی فرطب گفت:

   با سلام و عرض احترام، برای سنگهای سیستم ادراری و کلیه ها عصاره 4 گیاه فران جوابدهی عالی داره. در طول دوره مصرف و یا انتهای اون می شه میزان جوابدهی و نتایج روی سنگهای بزرگ بررسی کرد.

 6. رسول گفت:

  سلام من تریاک مصرف میکنم چند وقت پیش شن دیدم در ادرار ولی الان یه سنگ کوچک نارنجی رنگ دیدم چکاری باید انجام بدم ممنون میشم اگه راهنمایی کنید

  1. فروشگاه اینترنتی فرطب گفت:

   با سلام و عرض احترام، برای سنگهای سیستم ادراری و کلیه ها عصاره 4 گیاه فران جوابدهی عالی داره.

 7. سامان گفت:

  جناب سلام شما که بخوبی به همه جواب دادید من در شرایط بدی قرار گرفتم لطفاً راهنمایی کنید..
  متن سونوگرافی: یک عدد سنگ به همراه کالیسکتازی مجاور به سایز ۱۲ میلیمتر(بعدش سی تی اسکن رفتم و گفتن ۲۳میلیمتر) پل میانی و فوقانی کلیه سمت چپ مشاهده شد..
  دکتری که از مجرای ادرار عمل میکنه میکنه نمیشه عمل کنم و عمل pcnl هم سی میلیونه!! خواستم اگه ممکنه یه راهنمایی کوچک کنین تا بفهمم چکار کنم. ممنونم

  1. فروشگاه اینترنتی فرطب گفت:

   با سلام و عرض احترام، جهت راهنمایی دقیق توسط کارشناسان شرکت برای مواردی که فرمودین لطفا در ساعات اداری با شرکت تماس بگیرین. شماره تماس 32424330-044

 8. کوروش طالبی گفت:

  سنگ من ۴۲ میلی متر است دو رگ بسته دارم و قند ۳۵۰ است امکان بیهوشی وجود ندارد وسر هم نمیشود ائا راهی برای دفع سنگ ۴ و نیم سانتی وجود دارد . ممنون از راهنمایی شما

  1. فروشگاه اینترنتی فرطب گفت:

   با سلام و عرض احترام، جهت راهنمایی کامل توسط کارشناسان شرکت برای مواردی که فرمودین لطفا در ساعات اداری با شرکت تماس بگیرین. شماره تماس 32424330-044

 9. حسین فرزانگان گفت:

  سلام سنگ کلیه در کالیس تحتانی راست به دیامتر ۶ م.م و در کالیس میانی چپ به دیامتر ۷ م.م است لطفا نحوه درمان؟

  1. فروشگاه اینترنتی فرطب گفت:

   با سلام و عرض احترام، از محصول عصاره 4 گیاه فران برای سنگ کلیه و پاکسازی اون نتایج بسیار عالی گرفته شده

   1. عباس گفت:

    سلام این دارو ها که میفرمایید چی هست

 10. پیمان گفت:

  با سلام و وقت بخیر، اندازه سنگ کلیه اینجانب در قسمت تحتانی کلیه راست،6 m هست آیا محصول شما میتواند کارساز باشد؟

  1. فروشگاه اینترنتی فرطب گفت:

   با سلام و عرض احترام، لطفا برای راهنمایی کامل در این مورد با کارشناسان شرکت در ساعات کاری تماس بگیرین. شماره تماس 32424330-044

  2. رضازاده گفت:

   با سلام احترام
   سنگ کلیه من همین الان حدودا ۴ سانته قشنگ دقت کنید چهار کیل نه ۴ سانت یعنی یه بند انگشت حدودا ۲۰ روز پیش برام استنت گذاری کردند و بعداز ۸ روز استنت در آوردند بعد در آوردن استنت امروز رفتم پزشک متخصص خودم سنگ کلیه شده بازم چهار سانت واقعا برام مشکله

نظرات بسته شده اند

آیا سنگ کلیه خطرناک است مقالات عمومی

آیا سنگ کلیه خطرناک است ؟

آیا سنگ کلیه خطرناک است ؟ سنگ کلیه یکی از عارضه‌های بسیار شایعی است که افراد راجع به آن بسیار …

مطالعه مقاله
رشد سریع مو مقالات عمومی

رشد سریع مو

رشد سریع مو ، همینطور که میدانیم شما ایی که قصد دارید این مقاله رو بخوانید به دنبال معجون رشد …

مطالعه مقاله
برای غلظت خون چه بخوریم مقالات عمومی

برای غلظت خون چه بخوریم

برای غلظت خون چه بخوریم ، این یکی از پر تکرار ترین سوالاتی هست که بیمارانی که با کارشناسان ما …

مطالعه مقاله
سبد خرید
فیس بوک X پینترست linkedin تلگرام
فروشگاه
حساب کاربری من