• 044-32424330
 • مشاوره راهنمایی و خرید

تشخیص کبد چرب در خانه

تشخیص کبد چرب در خانه ، در این مقاله به طور کامل و جامع به بررسی این موضوع میپردازیم همچنین به بررسی این موضوع میپردازیم که برای درمان کبد چرب چی بخوریم و همینطور به بررسی انواع بیماری های کبدی میپردازیم .

اگرچه اعتماد به نتیجه تشخیص کبد چرب در خانه کمی مشکل است، برخی افراد ترجیح می دهند قبل از مراجعه به پزشک و آزمایشگاه، از این روش استفاده کنند. داشتن کبد چرب یکی از بدترین اختلالات بدن است. کبد سالم نقش حیاتی و اساسی در بدن دارد و در صورتی که با بیماری یا اختلال مواجه شود، ممکن است مشکلات جدی را بوجود آورد. در این مقاله، با مفاهیم کلیدی مرتبط با کبد چرب آشنا خواهید شد.

برای مشاوره و سفارش عدد یک را به شماره ۳۰۰۰۵۱۵ پیامک کنید.
تلفن پشتیبانی ۳۲۴۲۴۳۳۰ – ۰۴۴ | کارشناسان ما در ساعات اداری منتظر پاسخگویی و مشاوره به شما هستند.

کبد چرب چیست ؟

کبد چرب چیست در مقاله تشخیص کبد چرب

کبد، یکی از بزرگترین اندام‌های بدن است که در ناحیه فوقانی حفره شکمی و زیر دیافراگم قرار دارد. این عضو از راه روده بسیاری از ترکیبات جذب شده را عبور می‌دهد و به عنوان مرکز کنترل بدن عمل می‌کند. کبد فرآیند‌های متابولیکی مختلفی را در خود ادغام کرده و مولکول‌های سوختی مورد نیاز برای متابولیسم انرژی در بدن را تنظیم می‌کند. همچنین، کبد برای تامین سوخت مورد نیاز مغز، ماهیچه‌ها و اندام‌های مختلف بدن، فعالیت‌های متابولیکی خود را انجام می‌دهد.

این عضو با استفاده از اسید‌های کتونی که از تجزیه اسید‌های آمینه به دست می‌آید، انرژی لازم برای فعالیت‌های خود را تامین می‌کند. سلول‌های کبدی نیز گلوکز را ذخیره و برای تأمین نیازهای سایر اندام‌ها به خون آزاد می‌کنند. همچنین، کبد در متابولیسم چربی‌ها مانند سنتز کلسترول نقش مهمی ایفا می‌کند.

آزمایش کبد چرب در خانه چگونه انجام می‌شود ؟

استفاده از برخی تکنیک‌ها تشخیص کبد چرب در خانه ، می‌تواند به تشخیص کبد چرب کمک کند، اما برای تشخیص قطعی نیاز به مراجعه به پزشک و انجام آزمایشات لازم است. در هر حال، روش‌ها و تکنیک‌های زیر برای تشخیص کبد چرب در خانه مفید هستند. (لطفا در مورد بهترین زمان برای آزمایش هپاتیت به مقاله مربوطه مراجعه کنید.

روش های تشخیص کبد چرب در خانه

روش تشخیص بیماری کبد چرب

در این قسمت به بررسی چند روش برای تشخیص کبد چرب در خانه میپردازیم . حتما انتهای این مقاله را از دست ندهید که میتونه تا حد خیلی زیادی به تشخیص این بیماری در خانه و درمان کبد چرب ، کمک کند و همینطور اگر دیدید کبد چرب دارید فرطب بهترین تولید کننده انواع عصاره های درمانی در ایران میباشد که میتوانید از عصاره های فرطب استفاده کنید و تا حد خیلی زیادی به بهبود بیماری خود کمک کنید .

تشخیص کبد چرب با آبغوره

یکی از روش های تشخیص کبد چرب در منزل ، همین روش است .

استفاده از آبغوره می‌تواند نه تنها به تشخیص کبد چرب کمک کند، بلکه برای تشخیص قند خون بالا، چربی خون بالا و فشار خون بالا هم مفید است. برای انجام این تست، یک استکان آبغوره طبیعی بنوشید و 50 ثانیه صبر کنید. سپس:

 • اگر دهان شما آب افتاد ، احتمالاً قند خون شما بالاست.
 • اگر دهان شما خشک شد، مشکلی در کبدتان وجود دارد.
 • اگر دهان شما کفناک یا چسبناک شد، احتمالاً چربی خون بالا دارید.
 • و اگر سردرد گرفتید، احتمالاً فشار خون بالا دارید.

لازم به ذکر است که تشخیص نهایی و قطعی برای بیماری‌هایی مانند کبد چرب نیاز به مراجعه به پزشک و انجام آزمایشات دقیق دارد.

حتما این مقاله هم باید بخوانید : درمان غلظت خون

تشخیص کبد چرب از روی زبان

تست بیماری کبد چرب در خانه

استفاده از زبان به تنهایی برای تشخیص سلامت کبد، کافی نیست و نیاز به استفاده از دیگر روش‌های تشخیصی دارد. با این حال، زبان به عنوان یک ابزار در کنار روش‌های دیگر، به تشخیص سلامت فرد کمک می‌کند.

زبان سالم همیشه یکنواخت و صورتی است. این ارگان باید همیشه مرطوب، بدون پلاک، بدون لکه، بدون شیار و بدون زخم باشد که نشان می‌دهد سیستم گوارش سالم است و عملکرد خوبی در هضم غذا دارد.

نوک زبان نشان دهنده سلامت قلب و ریه‌هاست، وسط زبان وضعیت معده و طحال را نشان می‌دهد، پشت زبان نشان دهنده وضعیت کلیه‌ها و مثانه است، کناره‌های سمت چپ زبان وضعیت کبد و کناره‌های سمت راست زبان وضعیت کیسه صفرا را نشان می‌دهند.

وقتی کبد دچار اختلال عملکرد می‌شود، نشانه‌های مختلفی روی زبان ظاهر می‌شود. کناره‌های زبان در طب سنتی با سیستم کبد مرتبط هستند. عدم تعادل در عملکرد سیستم کبدی و نامتعادل بودن وضعیت کبد ممکن است با نشانه‌های زیر همراه باشد:

شیارهای کناری زبان که نسبتاً شایع هستند و معمولاً به حفظ رطوبت در بدن مربوط می‌شوند. این می‌تواند مربوط به کندی، خستگی، التهاب کبد، دیابت یا کبد چرب باشد.

رنگ تیره در طرفین زبان (لکه‌های آبی، سبز یا بنفش در کناره‌های زبان) نشان دهنده رکود قابل توجهی نشان دهنده موارد جدی‌تری مانند سرطان کبد یا سیروز باشد.

زبان به تنهایی نمی‌تواند برای تشخیص سلامت کبد به عنوان یک ابزار دقیق استفاده شود، بلکه در کنار سایر روش‌های تشخیصی باید مورد استفاده قرار گیرد تا تصویر کاملی از سلامت فرد به دست آید.

زبان سالم همیشه صورتی و یکنواخت است و بدون پلاک، لکه، شیار یا زخمی است که نشان دهنده سلامت دستگاه گوارش و عملکرد صحیح در هضم غذا است.

موقعیت نوک زبان و وسط زبان وضعیت سلامتی قلب، ریه، معده و طحال را نشان می‌دهد. پشت زبان وضعیت کلیه‌ها و مثانه را و کناره‌های چپ و راست زبان وضعیت کبد و کیسه صفرا را نشان می‌دهند.

در صورتی که کبد با مشکلی مواجه شود، نشانه‌هایی روی زبان قابل مشاهده هستند. شیارهای کناری زبان ممکن است مربوط به نارسایی کبدی، التهاب کبد، کبد چرب، دیابت یا کندی باشد. رنگ تیره در طرفین زبان نشان دهنده رکود قابل توجهی در سیستم کبدی است و ممکن است ناشی از بیماری‌های جدی مانند سیروز و سرطان کبد باشد.

رنگ قرمز روشن و متورم در طرفین زبان نشان دهنده آتش کبد است که ممکن است با فشار خون بالا، التهاب کبد یا هپاتیت مرتبط باشد. جمع شدن یا پیچ خوردن طرفین زبان نیز ممکن است نشان دهنده احتقان انرژی در کبد باشد، اما برای تشخیص این حالت نیاز به بررسی های بیشتری است.

رنگ زرد و پوشیدنی شدن زبان ممکن است به علت مشکلات گوارشی و یا خستگی ناشی از فعالیت بدنی شدید باشد. کبد با تولید صفرا به هضم چربی‌ها کمک می‌کند و بنابراین، مشکلات کبدی و یا کیسه صفرا می‌تواند باعث اختلال در تولید صفرا شده و باعث تجمع رطوبت در زبان شود. این نوع پوشش زبان را می‌توان در افراد با انسداد صفراوی و یا کبد چرب مشاهده کرد. با این حال، تشخیص نهایی برای بیماری کبد یا سایر مشکلات گوارشی تنها با مراجعه به پزشک و انجام آزمایش‌های لازم ممکن است قطعی شود.

باید به یاد داشت که تمامی مواردی که درباره وضعیت زبان و ارتباط آن با بیماری کبد و سایر بیماری‌ها گفته شده، فقط یک ارزیابی برای سلامتی بدن هستند و به هیچ وجه نمی‌توانند به تشخیص قطعی و دقیقی برای تشخیص بیماری کبد یا کبد چرب کمک کنند.

انواع بیماری‌های کبدی که باید بدانید

انواع بیماری کبد چرب در مقاله تست کبد چرب در خانه

این قسمت مقاله رو به هیچ عنوان از دست ندهید تا کامل با بیماری کبد چرب و انواع بیماری های کبدی با ما همراه باشید .

فاسیولیازیس

فاسیولیازیس یک عفونت کرمی است که ناشی از فلوک کبدی است و ممکن است به مدت ماه‌ها یا سال‌ها بدون علامت باشد.

سیروز کبدی

سیروز کبدی به آرامی پیش می‌رود و مواد سمی، مصرف الکل و عفونت‌های هپاتیت می‌توانند آن را ایجاد کنند.

هپاتیت

هپاتیت به عنوان یک التهاب کبد شناخته می‌شود. عواملی مانند مصرف زیاد الکل، مواد سمی، داروها و برخی وضعیت‌های پزشکی می‌توانند هپاتیت را تحریک کنند. اما بیشتر این بیماری‌ها ناشی از ویروس‌های خاصی است تشخیص کبد چرب در منزل .

کبد چرب

کبد چرب دو دسته‌ی اصلی دارد:

 • بیماری کبد چرب غیر الکلی (NAFLD)
 • بیماری کبد چرب الکلی یا استئاتوهپاتیت الکلی

سندرم گیلبرت

سندرم گیلبرت یک اختلال ژنتیکی است که در آن تجزیه بیلی روبین به درستی انجام نمی‌شود و باعث زردی خفیف می‌شود.

سرطان کبد

سرطان کبد در انواع مختلفی وجود دارد که از جمله آن‌ها کارسینوم سلول‌های کبدی است که شایع‌ترین نوع سرطان کبد است. دیگر انواع نظیر کلانژیوکارسینوم داخل کبدی و هپاتوبلاستوم کمتر شایع هستند.

بهترین راه های تشخیص بیماری‌های کبدی

تست بیماری کبد چرب در خانه

واقعیت اینکه روش‌هایی مانند تشخیص کبد چرب بر اساس رگ‌های دست، دست یا زبان اطمینان بخش نیستند. تنها روش قطعی برای تعیین وضعیت کبد، آزمایش می‌باشد. تست‌های عملکرد کبد یا شیمی کبد با سنجش سطح پروتئین‌ها، آنزیم‌های کبدی و بیلی‌روبین در خون به بررسی سلامت کبد کمک می‌کنند. پس بهتر است به جای اتکا به روش‌هایی مانند تصویر زبان کبد چرب، آزمایش‌های خانگی یا علائم کبد چرب در بانوان، به پزشک مراجعه کرده و از او بخواهید که وضعیت کبدتان را ارزیابی کند. لازم به ذکر است که تست‌های عملکرد کبد بیشتر در موارد زیر پیشنهاد می‌شوند:

 • بررسی آسیب‌های ناشی از عفونت‌های کبدی مثل هپاتیت B و C
 • نظارت بر عوارض جانبی برخی داروها که بر کبد اثر می‌گذارند
 • در صورت قبلی مبتلا به بیماری کبدی بودن، کنترل بیماری و ارزیابی اثربخشی درمان خاص
 • در صورت داشتن علائم اختلال کبدی
 • در صورت داشتن بیماری‌های خاصی مانند تری‌گلیسیرید بالا، دیابت، فشار خون یا کم‌خونی
 • در صورت مصرف زیاد الکل
 • در صورت مبتلا بودن به بیماری کیسه صفرا

تست های کبدی که دکتر پیشنهاد میدهد :

با توجه به اینکه تست‌های عملکرد کبد برای بررسی وضعیت کبد شما توصیه می‌شوند، ممکن است پزشک بر اساس شرایط شما، تست‌های مرتبط دیگری را نیز برای شما در نظر بگیرد. این تست‌ها ممکن است شامل موارد زیر باشند:

 • انجام انواع آزمایش‌های خون برای بررسی تعداد گلبول‌های قرمز، سفید و پلاکت‌ها
 • انجام آزمایش‌های کلسترول و لیپید برای بررسی چربی‌های خون
 • انجام آزمایش‌های کنترل قند خون برای بررسی دیابت و کنترل قند خون بیماران دیابتی
 • بررسی عملکرد کلیه‌ها با انجام آزمایش‌های مربوط به کراتینین و BUN

همچنین، بسته به علائم و شرایط شما، پزشک ممکن است برخی از تصویربرداری‌های کبدی مانند اولتراسوند، سی‌تی‌اسکن یا ام‌آر‌آی را برای شما در نظر بگیرد. این تصویربرداری‌ها به تشخیص بیشتر بیماری‌های کبدی و بررسی اندازه، شکل و ساختار کبد کمک می‌کنند.

به یاد داشته باشید که مراقبت از کبد خود با رعایت یک رژیم غذایی سالم، ورزش منظم، کنترل وزن، مصرف متعادل الکل و جلوگیری از مواد سمی و مضر، می‌تواند به پیشگیری از بیماری‌های کبدی کمک کند. در صورت داشتن هرگونه علامت یا نگرانی در مورد سلامت کبد، حتماً با پزشک مشورت کنید.

برای کبد چرب چی بخوریم ؟

5 1 1 | تشخیص کبد چرب در خانه

در ادامه این مقاله به شما توضیحاتی رو میدهیم درباره اینکه بدانید برای کبد چرب چی بخوریم . مرسیکه تا اینجای مقاله همراه ما هستید .

زردچوبه

برای مشاوره و سفارش عدد یک را به شماره ۳۰۰۰۵۱۵ پیامک کنید.
تلفن پشتیبانی ۳۲۴۲۴۳۳۰ – ۰۴۴ | کارشناسان ما در ساعات اداری منتظر پاسخگویی و مشاوره به شما هستند.زردچوبه با داشتن آنتی‌اکسیدان‌ها و خواص ضدالتهابی کورکومین، به درمان کبد چرب و سایر التهاب‌ها کمک می‌کند.

به دلیل وجود آنتی‌اکسیدان‌های بسیار و خواص ضدالتهابی که ماده کورکومین موجود در زردچوبه دارد، این ادویه به درمان کبد چرب و هر نوع التهاب دیگری کمک می‌کند.

سیر

به صورت ناشتا سیر، منبع غنی از گوگرد است که با فعال کردن آنزیم‌های کبدی، پاکسازی کبد را تسهیل می‌کند. سیر را به صورت ناشتا مصرف کنید .

سبزیجات گل‌دار

سبزیجاتی مانند کلم پیچ، بروکلی، کلم بروکسل و گل کلم، به خاطر حاوی بودن گلوتاتیون، کبد را پاکسازی می‌کنند و سیستم ایمنی بدن را تقویت می‌کنند.

روغن زیتون

روغن زیتون یک چربی اشباع نشده سالم است که در مقایسه با سایر روغن‌های گیاهی، فشار کمتری به کبد وارد می‌کند و برای رژیم غذایی کبد چرب مناسب است.

توت خشک

توت خشک، آنتی‌اکسیدان‌های مورد نیاز بدن برای پاکسازی کبد را تامین می‌کند. همچنین می‌توانید از انگور و کشمش استفاده کنید.

آب‌میوه‌های مرکبات

ویتامین C و آنتی‌اکسیدان‌های موجود در مرکبات برای کبد چرب بسیار مفید هستند.

قهوه

قهوه که سرشار از آنتی‌اکسیدان و کافئین است، به درمان کبد چرب کمک می‌کند و حتی از سیروز کبدی و سرطان کبد نیز پیشگیری می‌کند.

چای سبز

چای سبز به دلیل داشتن کاتچین، می‌تواند وضعیت بیماران کبد چرب را بهبود بخشد. همچنین آنتی‌اکسید ان‌ها در چای سبز و چای سیاه به پاکسازی کبد کمک می‌کنند و به عنوان یک صبحانه رژیمی برای بیماران مبتلا به کبد چرب مناسب هستند.

شیر بادام یا شیر گاو کم‌چرب

مصرف کافی کلسیم و ویتامین D به پیشگیری از پیشرفت بیماری‌های کبدی کمک می‌کند.

غذاهای غنی از ویتامین E

مواد غذایی مانند فلفل دلمه‌ای قرمز، اسفناج، بادام زمینی و مغزهای میوه‌ها که سرشار از ویتامین E هستند، برای افراد مبتلا به کبد چرب توصیه می‌شوند.

آب

تامین آب کافی برای بدن در کنترل و درمان بیماری‌های کبدی بسیار موثر است. کمبود آب بدن اثرات منفی روی کبد دارد.

دانه‌های کتان و چیا

این دانه‌ها منابع گیاهی خوبی از اسیدهای امگا-3 هستند که برای کبد چرب غیرالکلی و الکلی توصیه می‌شوند، زیرا کاهش محتوای چربی در کبد را تسهیل می‌کنند.

سویا

محصولات سویا مانند شیر سویا و توفو می‌توانند در بهبود کبد چرب موثر باشند.

جمع بندی مقاله تشخیص کبد چرب در خانه

گرچه انجام تست کبد چرب در منزل راحت و سریع می‌باشد، اما نتایج حاصل از آن به اندازه کافی قابل اعتماد نیستند و برای تشخیص قطعی و انتخاب بهترین روش درمان بیماری، لازم است آزمایشات کبدی انجام شود. بنابراین، حتما مراجعه به پزشک را در اولویت کارهای خود قرار داده و مشکلات کبدی خود را نادیده نگیرید؛ زیرا بیماری‌های کبدی تأثیر ژرفی بر سلامت کل بدن دارند.

این مقاله تشخیص کبد چرب در خانه هم به اتمام رسید اگر براتون مفید بوده حتما مقالات دیگره سایت ما هم بخوانید و اگر برای درمان کبد چرب نیاز به مشاوره دارید میتوانید با مشاورین ما تماس بگیرید .

برای مشاوره و سفارش عدد یک را به شماره ۳۰۰۰۵۱۵ پیامک کنید.
تلفن پشتیبانی ۳۲۴۲۴۳۳۰ – ۰۴۴ | کارشناسان ما در ساعات اداری منتظر پاسخگویی و مشاوره به شما هستند.

منبع : mayoclinic.org

دیدگاهی در مورد “تشخیص کبد چرب در خانه

 1. احمدرضا گفت:

  سلام من یه چند مدتی هست پهلو هام به صورت مزمن درد می‌کنه ولی نه خیلی . مشکل چی هست ؟

  1. فروشگاه اینترنتی فرطب گفت:

   با سلام و عرض احترام، برا مشخص شدن علت درد در پهلوها باید به پزشک مراجعه کنید تا با معاینه و یا آزمایشهایی مثل سونوگرافی علت مشخص بشه. کبد چرب درد در ناحیه شکم و بیشتر سمت راست ایجاد می کند.

 2. باران گفت:

  سلام من مدتی هست خارش بدن دارم میشه اینم از کبد باشه

  1. فروشگاه اینترنتی فرطب گفت:

   با سلام و عرض احترام، خارشهای پوستی می تونه از عوارض کبد چرب و یا غلظت خون باشه

 3. ممنون برای توضیحات کاملتون. موفق باشید.

 4. یاشار گفت:

  سلام من سرم زیاد درد میکنه کبد چرب دارم از اون میشه سردرد؟

  1. فروشگاه اینترنتی فرطب گفت:

   با سلام و عرض احترام، کبد چرب به ویژه در گریدهای دو و سه کل بدن رو می تونه دچار مشکل کنه از جمله سر درد، کوفتگی، …

 5. مطلب بسیار آموزنده ای بود.
  باز هم از این محتوا ها تولید کنید.
  نشان سازان شما را در راه تبلیغات همراهی می کند.

 6. فرهاد گفت:

  سلام
  من تقریبا هر شب عرق مصرف میکنم
  البته عرق کشمش خانگی محصول خودم هست

  هر شب پاهای من ورم میکنند وقتی زیاد سر پا بمونم

  و لخته خونی هم دارم به صورت ارثی

  واریس هم دارم راه حل مشکل من چی هست؟
  ممنون میشم راهنمای بفرماید

  1. فروشگاه اینترنتی فرطب گفت:

   با سلام و عرض احترام، مصرف الکل می تونه باعث کبد چرب نوع الکلی بشه و از عوارض کبد چرب الکلی مشکلات در دست و پا هستش سونوگرافی کبد برای بررسی کبد چرب و میزان اون یکی از روشهای دقیق هستش.

 7. سکینه سخندان گفت:

  با عرض سلام و احترام
  بنده 55سالمه کبدم چرب وگرید 2 وهم بزرگ شده پزشک برام کپسول لیواتوفیکس را روزی 1عدد تجویز کرده آیا میتونم درکنار مصرف کپسول محصول فران را مصرف کنم ممنون میشم راهنمایی کنید

  1. فروشگاه اینترنتی فرطب گفت:

   با سلام و عرض احترام، محصولی که فرمودین اونم گیاهی هستش هیچ مشکلی برای مصرف نداره فقط تایمهای مصرفشون با فاصله زمانی باشه.

نظرات بسته شده اند

4گریدکبد چرب مقالات عمومی

۴ گرید کبد چرب

کبد چرب غیرالکلی با آن‌که تفاوت چندانی با کبد الکلی ندارد. اما به علت وجود فاکتورهایی جز نوشیدن زیاد الکل، …

مطالعه مقاله
درمان بزرگی پروستات مقالات عمومی

درمان پروستات

درمان بزرگی پروستات : اگر به دهه 50 زندگی خود وارد می‌شوید یا قبلاً این نقطه از زندگی را پشت …

مطالعه مقاله
درمان کبد چرب مقالات عمومی

نکات ضروری برای درمان بیماری کبد چرب

کبد چرب در افرادی که دارای تغذیه نادرست و تحرک بسیار کمی می‌باشند، نمایان می‌شود. رشد و گسترش این بیماری …

مطالعه مقاله
منوی دسته های خود را در Header builder -> Mobile -> Mobile menu menu -> Show/Hide -> Choose menu تنظیم کنید.
سبد خرید
فیس بوک X پینترست linkedin تلگرام
فروشگاه
حساب کاربری من